23 лютого 2016 р. на базі Плосківської ЗОШ І- ІІІ ступенів відбувся районний семінар завучів. Де було презентовано всі види методичної роботи школи. Ще було проведено чотири відкритих уроки, а саме 3 кл.- укр.мова, 6 к.- укр.література, 7 кл.- фізичне виховання та 9 кл. - алгебра.
Вашій увазі пропоную розробку відкритого уроку з алгебри 9 кл тема:"Арифметична прогресія та її властивості"
Тема: Арифметична прогресія та її властивості.
Мета:
1) повторити, закріпити
основні поняття і
формули, уміти
використовувати формули
арифметичної прогресії при
розв’язанні задач.
2) розвивати навички
використання відомих формул
при
розв’язанні задач,
вміння пропонувати та
захищати власні
ідеї, розв’язувати
поставлені проблеми;
3)виховувати
інтерес до вивчення математики, активності,
умінню спілкуватися, аргументовано відстоювати
свою думку.
Тип уроку: урок
закріплення вивченого матеріалу.
Епіграф уроку:
“Вважай невдалим той день і той час,
в який ти не
засвоїв нічого нового
і нічого не додав до своєї освіти”
Я. А.
Каменський
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка Д/З.
На дошці наперед записано розв'язок д/р. Учні звіряють
свої розв'язки із записом на дошці і якщо є помилки виправляють їх.
ІІ.Актуалізація знань та вмінь.
Перш ніж
перейти до нашої роботи, я пропоную вам зазначити в своїх зошитах свої очікування від
нашого уроку.
А також пропоную прийняти певні правила, за якими будемо
працювати.
1. Будьте активними.
2. Умійте слухати.
3. Говоріть коротко і за темою.
4. Пропонуйте ідеї.
5. Поважайте співрозмовника,
6. Співпрацюйте.
7. Проявляйте
оригінальність!
Чи є у когось пропозиції відносно правил? Щось пропонуєте
додати, замінити? Якщо ні, то розпочинаємо працювати за цими правилами.
1. Фронтальне опитування "Послідовність". Усна
відповідь.
1) Яку послідовність називають арифметичною
прогресією?
2) Як називають постійне число d для
такої послідовності?
3) Чому дорівнює число d?
4) Якою є арифметична прогресія, якщо d>0,
d<0, d=0?
5) По
якій формулі можна
знайти будь-який член
арифметичної
прогресії?
6) Як записати властивості трьох послідовних
членів арифметичної
прогресії?
7) Як перевірити, чи є послідовність арифметичною прогресією?
8) Знаючи d і
n
a в арифметичній прогресії можна
знайти...
9) Які способи задання арифметичної прогресії ви
знаєте?
2 .Робота в групах
Завдання № 1 «Знайди пару» (Метод «незакінчених речень»)
На кожному столі є картки з завданням. Ознайомтеся з ним.
Всякий має право творити по-своєму…
Горацій
Завдання
№ 2 Створення проблемної ситуації. Робота в групах.
«Арифметична
прогресія навколо нас»
Діяльність
- це культура душі.
А. Рахматов
Розглянемо зв’язок між арифметичною прогресією та
літературою, фізикою, біологією. Здавалося б, що може їх пов’язувати? Вони такі
різні. В процесі нашої роботи ми повинні з’ясувати і дати відповідь на таке
проблемне питання: Що ж пов’язує три таких різних, на перший погляд, галузі з
арифметичною прогресією?
Завдання
для першої групи (літераторів)
Ямб - це віршований розмір з наголосом на парних складах
2; 4; 6; 8 ... Номери ударних складів утворюють арифметичну прогресію з першим
членом 2 і різницею прогресії 2.
Хорей-це віршований розмір з наголосом на непарних
складах вірша. Номери ударних складів утворюють арифметичну прогресію 1; 3; 5;
7 ... З першим членом 1 і різницею прогресії 2.
Визначте віршований розмір запропонованого вірша та
складіть арифметичну прогресію
1.Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
2.Думи мої, думи мої,
Лихо мені з вами.
Нащо стали на папері
Сумними рядами?
Т.Шевченко
Арифметична прогресії в задачах з фізики
Завдання для ІІ групи.
Задача №1
Гальмуючи, автомобіль за першу
секунду проїхав 12м, а за кожну наступну
на 2м менше,ніж за
попередню.Знайдіть гальмівний шлях автомобіля.
Розв’язання :a1=12, d=-2, an=0
an=a1+d(n-1)
0=12-2(n-1)
n=7
S7=42(м) Відповідь:гальмівний шлях автомобіля – 42м
Задача
№2
Потяг пройшов за першу хвилину
620м, а за кожну наступну хвилину – на 80м менше, ніж попередню. Яку відстань
пройшов потяг за восьму хвилину?
Розв’язання:a1=620, d=-80
Sn=((2a1+d(n-1)):2)*n
S8=((2*620-80(8-1)):2)*8=
=(1240-560)*4
S8=2720
Відповідь:2720м пройшов потяг за восьму хвилину.
Арифметична прогресії
в задачах з біології
Завдання для ІІІ
групи.
Задача
№1
Кількість еритроцитів (з розрахунку на 1 мм3) в крові людини
становить на рівні моря – 5млн. Через кожні 600м підняття вгору їх кількість
збільшується на 1 млн.
Скільки еритроцитів буде в крові людини, якщо вона підніметься на вершину
гори Еверест (4800м)? Чому це відбувається?
Розв’язання: a1=5. d=1
n=4800:600=8, a8=a1+7d, a8=5+7=12
Відповідь:12 млн. еритроцитів.
У зв’язку з розрідженим повітрям в легені повинно більше потрапити кисню, відповідно цьому збільшується кількість еритроцитів.
Задача 2
Курс повітряних ванн починають з 15 хвилин і кожного дня збільшують їх
час на 10 хвилин. Яку кількість діб потрібно приймати ванни в даному режимі,
щоб досягнути їх максимальної тривалості 1 година 45 хвилин?
Відповідь: 10
діб
Час вийшов. Я надаю слово кожній групі.
Завдання
«Творчий
пошук»
Арифметична прогресія сама по собі дуже цікава. Справа в
тому, що з кожних дев'яти послідовних членів будь-якої арифметичної прогресії
натуральних чисел можна скласти магічний квадрат.
Квадрат, що складається з 9 клітин, в них вписують числа
так, щоб сума чисел по вертикалі, горизонталі та діагоналі була одним і тим же
числом.
Завдання: Дана послідовність чисел, членів арифметичної прогресії
3, 5, 7, 9, 11,13, 15, 17, 19. Розташуйте дані числа так,
щоб сума дорівнювала 33.
Кожна група презентує свою роботу
Завдання
№ 4
Метод
«Сенкан»
Будь – який навчальний процес – це також і творчий
розвиток дитини. Тому я пропоную на останньому етапі роботи виконати творче завдання, яке дасть нам
можливість підсумувати усе сказане та
застосувати свої творчі здібності. А саме скласти сенкан ( Правила складання
сенкану. Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан”
походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
1. перший рядок
має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)
2. Другий рядок –
це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)
3. Третій рядок
називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це
дієслова).
4. Четвертий рядок
є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття
з приводу обговорюваного.
5. Останній рядок
складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється
сутність теми, ніби робиться підсумок).
Наприклад
Арифметична прогресія.
Давня, корисна, вічна.
Застосовувати, захоплювати, простежувати.
Створена природою в допомогу людині.
Приводить до розуміння краси і витонченості математики.
Підведемо підсумки роботи груп.
Сподіваюсь, що з цього уроку ви почерпнули щось для себе
цінне. Тож я пропоную вам дати відповіді на запитання (слайд):
·
Чи справдилися ваші сподівання?
·
Які знання ви отримали?
·
Чи використаєте ви ці знання в своїй подальшій роботі?
·
Що для вас було цікавим?
·
Що ви побажаєте своїм однокласникам?
·
Які є зауваження, поради?
А закінчити нашу роботу мені б хотілося
словами
VI. Рефлексія
Видатний педагог Ян
Амос Коменський говорив: «Уважай нещасним той день або ту годину, у яку ти не
засвоїв нічого нового, нічого не додав до свого розвитку». Я сподіваюсь, що на
сьогоднішньому уроці ви знайшли для себе хоч крупинку корисного.
Спасибі всім за
участь.
Оцінювання роботи
учнів на уроці (вчитель коментує оцінку кожного учня).Дякую всім за активність,
за співпрацю та гарну роботу. Бажаю натхнення, творчого сходження на вершину
успіху!
V. Домашнє завдання
Повторити §21-24;
№ 741, 747 – обов’язково,
№ 749, 751*