Розробки уроків

Урок з геометрії в 9 класі
Тема:  Правильні многокутники
Мета: повторити формули залежності між стороною правильного многокутника  і радіусом  описаного( вписаного) кола; побудову правильних многокутників ; формули залежності між сторонами правильного многокутника і його площею та периметром; розвивати уміння застосовувати знання для розв’язання задач різного рівня складності та розвивати пізнавальний інтерес учнів, вчити бачити зв'язок між математикою та навколишнім середовищем; виховувати культуру мовлення, уміння чітко висловлювати свої думки.
Тип уроку: узагальнення  й систематизації  знань і вмінь.
Наочність і обладнання:  комп’ютер, презентація «Правильні многокутники",  таблиця вписані та описані многокутники.
Девіз уроку:
«Мало мати хороший розум,
 головне – добре його застосовувати»
Рене Декарт
Хід уроку


 I. Організаційний  момент.
 Ми з вами познайомилися з правильними многокутниками, їх властивостями та способами їх побудови. Сьогодні ж на уроці ми повинні  узагальнити та систематизувати  вивчений матеріал по даній  темі.

ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Фронтальне опитування:             
1. Який многокутник називається  правильним?
2.Чи вірно , що любий рівносторонній трикутник являється правильним?
3.Чи вірно, що  любий рівносторонній чотирикутник являється правильним?
4.Який многокутник називається вписаним в коло?
5. Який многокутник називається описаним  навколо кола?
6. Знайдіть величину внутрішнього кута при будь – якій вершині правильного :
а)трикутника;  б)чотирикутника;  в)шестикутника.
6. Знайдіть величину зовнішнього кута при будь – якій вершині правильного :
а)трикутника;  б)чотирикутника;  в)шестикутника
7.Визначте вид многокутника, якщо :
ü  кожний внутрішній кут дорівнює 60°; 90°;120°;
ü  кожний зовнішній кут дорівнює120°; 90° ; 60°;
ü  радіус вписаного кола в два рази більше радіуса описаного кола;
ü  кожна сторона дорівнює радіусу описаного кола;
із кожної вершини многокутника  можна провести  дві діагоналі.

2.Перевірка домашньої роботи:
Відповіді до вправ завчасно записані учнями на дошці,решта звіряють чи правильно виконали домашні вправи. Якщо є запитання до домашньої роботи то вирішуємо разом.
Історична  хвилинка
Правильні многокутники відомі дуже давно. Як показують археологічні розкопки, орнаменти з використанням рівносторонніх трикутників та квадратів були поширені більше 25000 років тому. На території Пакистану розкопали місто, якому 5500 років. На стіні одного з палаців знайшли три плитки у вигляді правильних шестикутників. В єгипетських і вавілонських старовинних пам’ятниках зустрічаються правильні чотирикутники і восьмикутники у вигляді зображень і прикрас з каменя. Це є свідченням того, що ще в давнину архітектори використовували   правильні многокутники.
             Давайте пригадаємо, а які ж правильні многокутники  ви вмієте будувати.
Задача 1.  Побудувати рівносторонній трикутник будь – яким способом ( коло дошки).
Задача 2. Пояснити, як в колі будується квадрат.
Задача 3. Як побудувати правильний шестикутник , вписаний в коло? ( коло дошки)
В  стародавній Греції   вміння будувати їх  лише за допомогою циркуля і лінійки вважалось верхом досконалості.
В 4 книзі своїх „ Начал” Евклід за допомогою циркуля і лінійки вирішує задачу побудови правильного трикутника, чотирикутника, п’ятикутника, шестикутника і п’ятнадцятикутника. Протягом багатьох років зусилля математиків були спрямовані на знаходження способів побудови правильних семи, дев’яти, одинадцятикутників і т. д.   Але вони були безрезультатними. І лише в кінці 18 століття 19- річний студент Геттинського університету, в майбутньому великий німецький математик Карл Фрідріх Гаус, повністю вирішив питання про побудову правильних многокутників циркулем і лінійкою. Це було його перше відкриття. Він знайшов спосіб побудови правильного 17 – ти кутника. Це відкриття так вразило його, що він з 1 курсу філософії перейшов на курс математики, якій присвятив все своє життя.   Він дуже пишався своїм відкриттям і заповів вигравірувати на своєму надгробії правильний сімнадцятикутник, вписаний в круг.
Отже, послухаємо учнів, які виконували побудови біля дошки.

От і пригадали ми алгоритм побудови правильних многокутників
Алгоритм побудови правильних многокутників за допомогою
циркуля, лінійки і транспортира.
1. Побудувати коло.
2. Провести в ньому довільний радіус.
3. За формулою 3600/п знайти величину центрального кута даного правильного многокутника.
4. За допомогою транспортира послідовно, від проведеного радіуса, відкласти ці кути по колу.
5. Утворені на колі точки – вершини шуканого правильного многокутника.
ІІІ. Удосконалення вмінь та навичок.
Виконання письмових вправ
Задача 1.Сторона правильного шестикутника   дорівнює 1дм. Знайдіть довжину описаного навколо шестикутника кола і  площу  обмеженого цим колом круга.

Задача 2. Знайти  кількість  сторін  правильного  многокутника:

Задача 3. Радіус кола дорівнює 3см.  Знайдіть довжину дуги і площу сектора АОВ, якщо  кут АОВ  дорівнює 600

 Задача 4. Навколо квадрата зі стороною 6 см описане коло, а навколо кола описано правильний шестикутник, навколо якого описано коло. Знайдіть радіус цього кола.
Картка №1
Задача 1. Знайдіть  площу заштрихованої  фігури, якщо  сторона квадрату   дорівнює 4см.


Задача2 . Знайдіть площу кільця,  якщо радіус більшого кола дорівнює  5дм, а радіус меншого  дорівнює 4дм.

                                                                                                                             
Картка №2
1.   Скільки сторін має правильний многокутник, кожний із внутрішніх кутів якого дорівнює 135°?      Відповідь. 8 сторін. 
2.   Скільки сторін має правильний многокутник, якщо кожний із зовнішніх його кутів дорівнює 36°?
Відповідь. 10 сторін.
3.   Доведіть, що взяті через одну вершини правильного 2п-кутника є вершинами правильного п-кутника.
ІV. Підсумок уроку.
Як ви думаєте:
1.Чи можна таким чином будувати будь – який правильний многокутник.
2. Чи завжди буде точною така побудова?
3. У чи зручний цей спосіб?
Прикладом  практичного застосування правильних многокутників – паркет.
Паркетом будемо називати – покриття площини правильними многокутниками, при якому два многокутники мають або спільну сторону або спільну вершину або зовсім не мають спільних точок.
   Перед вами різні паркети ( іноді називають  просто: плитка) Де можна бачити таку мозаїку? Отже, знання щодо їх побудови відкриває  дизайнеру широкий спектр для створення красивих  узорів.
0031-4059.jpg
Золотий паркет,
      плитки Пенроуза

Зал Останкінського Палацу
Однією з головних, визначних  пам’яток є художній набірний паркет, створений руками російських кріпаків під керівництвом “дерев’яних справ майстра”  Івана Семеновича Мочаліна на межі ХVІІІ-ХІХ ст. Художній паркет палацу увійшов в історію як унікальний памятник  декоративного та інтерєрного мистецтва4.1.jpg

voda.jpgМногокутники в природі
1.jpg 
Із  всіх правильних  многокутників  тільки  трикутниками , квадратами  і шестикутниками можна  заповнити  площину  без пробілів і накладань.
Ось чому бджоли повинні « вибрати» одну із цих фігур.
  Будуючи  шестикутні комірки бджоли більш  економно використовують площу всередині невеликого  вулика і  воск для  виготовлення комірок.
ный.bmpsquare triangle tesselation.jpg
Оцінюємо учнів.
V.Домашнє  завдання.
1. Сторона правильного восьмикутника ABCDEFKP дорівнює 6 см. Знайдіть довжину діагоналі ВЕ.
2. Скільки сторін має правильний многокутник, внутрішній кут якого на 108  більший за зовнішній?
3. Радіус кола, описаного навколо правильного многокутника, дорівнює 8  cм, а сторона – 16 см. Знайдіть кількість сторін многокутника та довжину кола, вписаного в цей многокутник.
Усна рефлексія
« Після цього уроку я зрозумів»
« Найбільше мене вразило на уроці»

« Я хочу  більше  дізнатись»

Комментариев нет:

Отправить комментарий